Як уникнути дострокових парламентських виборів, якщо вони не в інтересах країни.
Чи вдасться депутатам створити у Верховній Раді парламентську більшість? Є кілька сил, які заявили про те, що вони проти дострокових виборів: БПП, Народний фронт, Самопоміч і навіть Радикальна партія Олега Ляшка. Більш того, дострокові вибори не в інтересах країни, оскільки це призведе до чергової дестабілізації, подальшого дроблення парламенту, появи нових популістських сил. Потім знову почнеться коаліціада, прем'єріада і т. д.
Таким чином, як в інтересах країни, так і в інтересах партій, які не бажають дострокової виборчої кампанії, слід уникнути цих виборів.
Як це зробити? Очевидно, що у БПП і Народного фронту не вистачає голосів для стабільної коаліції. Були розмови про те, що в коаліцію може увійти Радикальна партія, однак ми знаємо, що з Ляшком багато каші не звариш. Його позиція кон'юнктурна, безвідповідальна і залежить від спонсорів.
Виходячи з цього, бажано приєднати до коаліції Самопоміч, у складі якої є достатньо прагматичних людей. Думаю, цей варіант цілком можливий, але на прем'єрство лідер "Самопомочі" Андрій Садовий навряд чи погодиться. Він не хоче брати на себе відповідальність в нинішній складній ситуації, йому потрібні високі рейтинги для майбутніх виборів, зокрема й президентських.
Разом з тим не можна відкидати і того, що прем'єр-міністром може залишитися Арсеній Яценюк. У такому випадку політична ситуація буде нестабільною, оскільки це уряд меншості, що не має підтримки парламенту.
У Яценюка немає довіри в Раді, а його особисті рейтинги тягнуть Народний фронт вниз. Йти на дострокові вибори їм немає з чим. Тому доведеться обирати: або залишитися з Яценюком і його практично нульовими рейтингами, або пожертвувати нинішнім прем'єром, але при цьому зберегти парламентську більшість. Є про що подумати.
Найбільш раціональним варіантом виходу із ситуації, на мій погляд, є технократичний уряд, для якого є кандидат на прем'єрський пост – Наталя Яресько. Цей уряд, як і будь-який інший, повинен спиратися на політичну підтримку. Тобто, під нього все одно повинна бути сформована коаліція.
Далі виникає питання, на яких умовах Яресько погодиться очолити уряд, і як до його формування підійдуть політичні партії. Важливо, щоб технократичний уряд знову не перетворився на квотний, який ми маємо сьогодні.
Якщо говорити про технократичний уряд, це повинен бути Кабмін професіоналів, віддалених від політичних і вузьких бізнес-інтересів. Тим не менш, мандат довіри цьому урядові повинна дати коаліція політичних сил, яка згодом буде підтримувати його законодавчо.
Цей сценарій виглядає дещо ідеалістичним в українських умовах, однак я його не виключаю. Зрештою, на кін поставлено багато. БПП і Народний фронт фактично знаходяться в одному човні, і логіка має підштовхувати їх до варіанту формування технократичного уряду. Читать статью | © Новое Время
Три варианта для коалиции: Как избежать досрочных парламентских выборов, если они не в интересах страны
Удастся ли депутатам воссоздать в Верховной Раде парламентское большинство? Есть несколько сил, заявивших о том, что они против досрочных выборов: БПП, Народный фронт, Самопоміч и даже Радикальная партия Олега Ляшко. Более того, досрочные выборы не в интересах страны, поскольку это приведет к очередной дестабилизации, дальнейшему дроблению парламента, появлению новых популистских сил. Потом снова начнется коалициада, премьериада и т. д.
Таким образом, как в интересах страны, так и в интересах партий, не желающих досрочной избирательной кампании, следует избежать этих выборов.
Как это сделать? Очевидно, что у БПП и Народного фронта не хватает голосов для стабильной коалиции. Были разговоры о том, что в коалицию может войти Радикальная партия, однако мы знаем, что с Ляшко много каши не сваришь. Его позиция конъюнктурна, безответственна и зависит от спонсоров.
Исходя из этого, желательно присоединить к коалиции Самопоміч, в составе которой есть достаточное количество прагматичных людей. Думаю, этот вариант вполне возможен, но на премьерство лидер Самопомочі Андрей Садовый вряд ли согласится. Он не хочет брать на себя ответственность в нынешней сложной ситуации, ему нужны высокие рейтинги для предстоящих выборов, в том числе президентских.
Вместе с тем нельзя отбрасывать и того, что премьер-министром может остаться Арсений Яценюк. В таком случае политическая ситуация будет нестабильной, поскольку это правительство меньшинства, не имеющего поддержки парламента.
У Яценюка нет доверия в Раде, а его личные рейтинги тянут Народный фронт вниз. Идти на досрочные выборы им не с чем. Поэтому придется выбирать: либо остаться с Яценюком и его практически нулевыми рейтингами, либо пожертвовать нынешним премьером, но при этом сохранить парламентское большинство. Есть о чем подумать.
Наиболее рациональным вариантом выхода из ситуации, на мой взгляд, является технократическое правительство, для которого есть и кандидат на премьерский пост – Наталья Яресько. Это правительство, как и любое другое, должно опираться на политическую поддержку. То есть, под него все равно должна быть сформирована коалиция.
Далее возникает вопрос, на каких условиях Яресько согласится возглавить правительство, и как к его формированию подойдут политические партии. Важно, чтобы технократическое правительство снова не превратилось в квотное, которое мы имеем сегодня.
Если говорить о технократическом правительстве, это должен быть Кабмин профессионалов, отдаленных от политических и узких бизнес-интересов. Тем не менее, мандат доверия этому правительству должна дать коалиция политических сил, которая впоследствии станет поддерживать его законодательно.
Этот сценарий выглядит несколько идеалистическим в украинских условиях, однако я его не исключаю. В конце концов, на кон поставлено многое. БПП и Народный фронт, по факту, в одной лодке, и логика должна подталкивать их к варианту формирования технократического правительства.